Jdi na obsah Jdi na menu
 


Workshop na sněhu

10. 2. 2010

Lichoočko Luboš, jak již z přezdívky plyne, má problém se zrakem. Dívá se rád na fotky z přírody a často jsme diskutovali i o focení dravců. Sám se nechtěl do takovéto akce vrhnout a pro mne to byla výzva, jak pro takové kamarády něco zorganizovat. Dlouho jsem nevěděl, jakým způsobem a na koho se obrátit. Nakonec jsem usoudil, že dám dohromady skupinku lidí, kteří mají podobný problém a nebudou se vzájemně při focení omezovat a doplním je svými kamarády, kteří s focením dravců nemají zkušenosti a tudíž nebudou mít tak velké nároky. Bylo mi jasné, že disciplína focení raroha v letu se konat nebude, a nechtěl jsem, aby to někoho mrzelo.

Oslovil jsem Janu, Dášu, Luboše, kteří chtějí spíš něco klidnějšího a pohodovějšího, jejich zrak jim neumožňuje fotit malé předměty ve velkých dálkách . Domluvil se s Milošem a Pavlem, kteří se na mé fotky dívali, ale nevlastní drahé teleobjektivy, nejsou zaměřeni na takové focení, ale chtěli by si to vyzkoušet a Honzu, o kterém vím, že sice techniku má a fotí krásně, ale taky o něm vím, že stejně jako Pavel a Miloš je velmi tolerantní a pohodový a rád si zafotí, připadně někomu pomůže. Tímto vznikla taková vyvážená skupina těch, co sice vidí vše, ale jdou si zafotit z radosti a těch, co jsou rádi, že vidí dospělého supa na půl metru  a co bylo dál zjistí až po stažení fotek do PC na svém 30" monitoru .

Zbývalo už jen najít místo, určit čas a najít někoho s trpělivým ptákem .

Po úraze mého kolena mne navštívil Honza s Helenou, dovezli s sebou Harise, abych se nenudil a zafotil si aspoň doma, když už teda nemůžu ven (musím ještě dodělat fotky a vystavit je na webu, jsem zatím nestihl ). Během návštěvy jsem je seznámil se svým plánem, vysvětlil jim, že se bude jednat opravdu spíš o přátelské setkání, žádný divoký workshop a po nich bych chtěl, ať vyberou dostupná místa a zvolí klidnější ptáky, ať si všichni tito mí přátelé zafotí a vyzkouší svou techniku.

Netušil jsem, že bude v tomto období ještě tolik sněhu, zatažená obloha a do toho ještě sněžit. Stalo se z toho mírně extrémní focení.

V pátek jsme se setkali v Herálci, Helena s Honzou nám udělali přednášku o dravcích a promítli fotky. Poté každý ukázal fotky své a řekl něco k tomu co fotí, kromě Miloše, který se nepřipravil a navíc si preventivně nevzal ke svému noťasu zdroj. Vykompenzoval to lahví dobrého vína, kterou vytáhl z kufru svého vozu , to ho omlouvá, je jasné, že se soustředil při nakládání auta na ne méně důležité věci. Víno bylo moc dobré. Doufám, že ho zase někdy na podobnou akci přilákám.

Po promítnutí fotek a seznámení se, nás Helena s Honzou seznámili s tím, co budeme fotit.

V sobotu brzo ráno v 9 hodin  jsme vyrazili do terénu. Jako první nám Honza naaranžoval sovici krahujovou - Severanku.

Obrazek

Na ní, objekt vpravo sedící na choroži , si každý vyzkoušel závislost clony na hloubce ostrosti a expozici. Sovička byla klidná, dala se fotit i širokáčem. Zkusit se má vše.

 Poté co si všichni vyzkoušeli techniku na sovičce v klidu se Honza rozhodl pro pár klidných pomalých letovek se Severankou. Luboš měl s sebou pro tyto připady Moniku, která mu dělala nápovědu ve stylu, letí zleva, letí zprava, teď cvakej !!! Pozor, nezašlápni ji !!! A Luboš v zápalu boje zapomněl, že nemůže přehazovat foťák z levého oka na pravé, přece jen to skleněné je sice pěkné, ale obraz nepřenáší.

Obrazek

 Po několika příletech a zahlášení všech - "mám", se Severanka přemístila na zelenou větvičku, kde si odpočala. Bedlivě si nás prohlížela a v skrytu duše doufala, že si ji všichni při přistání na klocek vyfotili a že nebude létat znova .

Obrazek

 S radostí jsme zkonzultovali mezi sebou nafocené, jak někteří říkají obrázky, já bych se nebál řict i fotky a přemístili jsme se o kousek dál na jiné místo, kde pro nás Honza s Helenou připravili letovky orla skalního - El a výra velkého - Dany - mé oblíbenkyně.

El si chvíli poletoval, aby se roztrénoval, poletoval za Honzou, pak projel kolem nějaký blíže nespecifikovaný stroj a El odletěl jeho směrem. Nevěděl jsem, zda-li se šel jen na pilota toho malého po domácku vyrobeného traktorku podívat, a nebo jestli si ho chce ulovit .

Při jednom přeletu jsem ho stihl cvaknout svou zrcadlovkou, nebylo to sice dle mých představ, ale aspoň jsem ho zachytil, jak se tiše vzdálil a přinutil Honzu k nemalé procházce hlubokým sněhem , někam do dálek, kam již mé oko nedohlédne. Slyšel jsem akorát Honzu, jak něco říká o hajzlech , vzhledem k tomu, že my všichni jen stáli a nic nedělali, předpokládal jsem, že to nepatřilo nám, ale jeho oblíbenci Elovi.

 Obrazek

 El se nechal přilákat až na lištičku.

Obrazek

 Po Elovi došla řada na Dany. Ta spolupracuje velmi dobře. Dany s Honzou zkontrolovali pohledem okolí, Dany nemá ráda pejsky.

Obrazek

Pak už naprosto klidně a poslušně lítala. Všichni ji obdivovali. Je krásná, vybarvená, má velké nádherné oči a dlouhé nohy .

Obrazek

 Poté co si všichni přemístili obraz Dany na paměťovou kartu své zrcadlovky jsme se přejeli na jiné místo, kde si zúčastnění vyfotili jestřába lesního a sokola stěhovávého. Já jsem místo focení zkoumal svou milovanou H2, nešla odblokovat pojistka řazení. Miloš se ukázal jako rozený mechanik, rozebral ji a já jsem mohl spokojeně odjet. Posléze v servise zjistili, že mi nějaký ........ (nemohu se vyjádřit, pravděpodobně se na tyto stránky dostanou i nezletilí) hlodavec uhryzl u převodovky kabel.

Po nafocení jsme se přemístili zpět na hotel. Nastalo mohutné stahování fotek z paměťových karet, úprava fotek a diskuze týkající se jednotlivých záběrů.

Po večeři jsme probrali fototechniku, ukázali si dálkové odpalování blesků a dálkové spouště, probrali objektivy, kroužky a blesky. Dále jsme si popovídali o  kalibraci monitorů a tiskáren. Po krátké pauze pak rozdíl v tisku různými technologiemi. Zničehonic poskočily ručičky na hodinkách na 2 ráno, což byl signál k zalehnutí.

Nedělní ráno nás přivítalo zatáhlou oblohou a drobným sněžením. Po snídani jsme vyrazili k zamrzlému a zasněženému rybníku. Na rybníku nám naaranžoval Honza volavku popelavou - Káču.

Obrazek

Poté co se nám na čipu promítla Káča jsme se vrhli na focení letovek Poseidona - orla mořského. Orli zjevně využijí každou přiležitost k tomu, aby zorganizovali Honzovi zdravotní procházku . Poseidon se proletěl za rybník a Honza v rámci procházky našel pod sněhem přítok do rybníku . Muselo to v tom mrazu hrozně studit. Honza je zjevně otužilý  vrátil se i s Poseidonem, který pak poslouchal na slovo a krásně nám pózoval a lítal.

 Obrazek

 Poseidon po nějaké době usoudil, že ho již všichni musíme mít nafoceného a odletěl k autům.

My jsme se přemístili kousek blíž k hotelu a na zasněžené louce si účastníci nacvičili focení letovek. Jako model jim posloužil Haris - káně harisovo. Lítá krásně klidně, plynule, rovnoměrně. Luboš si při tom vyzkoušel objektiv 300mm f/2.8.

Obrazek

 Jana padla pod tíhou své 100-400mm.

Obrazek

 Na závěr jsme se rozhodli vyfotit Dany.

Obrazek

Dany pózovala jako vždy perfektně, akorát já se svou 600mm jsem musel poustoupit do větší vzdálenosti, vypadalo to v první chvíli, že budu muset až za cestu a auta . Ještě že tam nebyl Mirek se svou osmistovkou a 1DIV, ten by musel asi popojet do větší vzdálenosti autem .

Po dobrém obědě jsme si ještě na chvíli sedli a probrali úpravy ve Photoshopu. Myslel jsem si, že to zvládneme za hodinku a byly z toho rázem hodinky tři .

Nastal okamžik balení a loučení. Chtěl bych poděkovat Honzovi a Heleně za organizaci, přípravu a výběr míst k focení, aranžování scény a dravců. Všem samozřejmě děkuji za příjemně strávený víkend, trpělivost a ohleduplnost k ostatním.

Doufám, že se potkáme na jarním setkání v dubnu .

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to teda koukám:-)

(syrka, 25. 2. 2011 23:04)

tak jsem sei pokoukala, početla....moc zajímavý....
a Luboš je fakt dobrej, to už vím dáááávno:-))
tak všem přeji dobrý světlo

Špica akce

(Luboš a Moni, 12. 2. 2010 13:39)

Ahojky Jaroušku.
Děkuji ti za sebe a Moni,že jsi nám doporučil tak špica akci a taky aspoň takto děkuji Helence a Honzovi,za jejích ochotu a pomoc s focením krásných dravců.
Je to ůžasný pocit byt tváří tvář bez oplocení s nimi v přímem kontaktu.
Jardo a tobě mé poděkování a poklona za parádní přednášky a taky i rady v terénu.Ty jsou prostě k nezaplacení.Navíc tvá ochota a nabídka,moct si vyzkoušet tvé excelentní sklo-300mm/f2,8 (po kterém mám bezesné noci)je pro mne nepopsatelná,kdo nezkusil,nezažil,nechápe co tím myslím.Jen škoda,žes nechtěl na revanž zkusit mou protetiku :-) Máš krásné fotky a popsal jsi ten víken tak krásně,jakoby ještě teď pokračoval.
Děkuji tobě a parádnímu+pohodovému kolektivu,že jsme tam mohli býti.
Pomalinku a polehounku strádám korunky k sobě,abychom mohli je znovu.
Luboš a Moni.

Bezva víkend

(Dáša, 11. 2. 2010 23:49)

Ahoj Jardo, hezky jsi to popsal. Moc děkuji Tobě, Helence i Honzovi.Pro mě to byl bezva relax, úžasná parta lidí. Budu se těšit na příště.Dáša

noooooooooooo klidnější focení?

(Jana (účastnice zájezdu), 11. 2. 2010 17:18)

ahoj Jaroušku,
klidnější focení jo??? bylo fakt super a moc jsem si to užila, ale opomněl jsi napsat, že Luboš ač špatně vidí, dokázal v mezidobí, když fotil Dany ještě dělat makro sněhu ;D
jináč já nepadla pod tíhou objektivu, ale po brodění ve sněhu jsem potřebovala odpočívat a dospávat a vstřebávat info, jež si nám poskytnul ;)
jináč velký dík Honzovi a Helence a i jejich opeřeným kamarádům a zlatíčkům ;) a Tobě samozřejmě a taky díky všem zúčastněným za príma partu ;)
tak zas někdy a škoda, že Lumír nebyl taky (Janičce by se ta parta určo líbila ;DDDD)

Pěkný víkend

(Jiří Kejdana, 11. 2. 2010 17:15)

Musel to být opravdu pěkný víkend v takovém prostředí a s takovými dravci.

Super akce - účastník

(Pavel / mikoskaphoto.com, 11. 2. 2010 13:59)

Ahoj Jardo a všichni zúčastnění. Díky za super víkend, který byl pro mě velmi přínosný. I když je Jarda "chabrus", zorganizoval s Honzou a Helenou skvělou akci. Jejich zkušenosti jsou velké a nebojí se je předat druhým. Všem dalším případným zájemcům velmi doporučuji. Ještě jednou moc díky.
Jardo, to Tvé koleno muselo po procházce k rybníku vypadat moc hezky.

Bezva akce

(Lumír, 11. 2. 2010 12:10)

Tak jste si to koukám pěkně užili. Bezva fotečky. Měj se super, L.

Paráda!

(Mirek Zítek I MZPhoto.cz, 11. 2. 2010 11:48)

Ahoj JArdo, pěkně napsané, fotky super! Ostatně jako vždy. Pokud mně ta chřipka pustí, uvidíme se zítra. Pokud ne, užijte si to, dobré světlo!
Mirek

Focení na sněhu

(zdeněk - dady , 11. 2. 2010 11:25)

Jak jsi to krásně popsal - byla to určitě skvělá parta, perfektní atmosféra a navíc i bezva snímky!
Mohu ti jen poděkovat za report o tak pohodovém workshopu.
Já tam jedu tuto neděli a velmi se na celou akci těším (jen nám držte palce, ať nenapadne nový půl metr sněhu).
Zdeněk
PS - skvělé snímky i web!!