Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKVARIUM - OSTRAVA

8. 7. 2012

Co s načatým nedělním odpolednem? Řekl jsem si po vydatném obědě. Viděl jsem někde reklamu ve které stálo:

"Kousek od městského centra Ostravy, na Černé louce je jedno z mnoha akvárií. Toto akvárium založil vášnivý sběratel ryb a ostatních mořských živočichů Oleg Cedivoda v letech 1999-2000. Důvodem bylo, že se mu domů již nevešlo tolik akvárií. Toto království mořských živočichů je nejstarší soukromou veřejně přístupnou sbírkou svého druhu u nás. Díky svému dobrému umístění na trase k nově zrenovovanému Ostravskému hradu, jeho návštěvnost stále roste. Ryby při přepravě procházejí velkým stresem, proto není přeprava jednoduchá. Ale není pravda, že jsou zde jen ryby a mořští živočichové. Nacházejí se zde rozmanité druhy opic, jako např.: tamarín pinčí, kosman bělovousý apod..."

Shodou okolností mne kamarádka, chovatelka opiček  z Hradce, pravidelně dráždí fotkama svých nádherných svěřenců. Na základě této reklamy jsem se rozhodl zaběhnout do onoho království s vidinou pěkné fotky kosmana zakrslého, kterou bych ji poslal, aby viděla, že i my nechovatelé to umíme .

Lenka má zvířátka ráda a rozhodla se bez váhání jet se mnou. Vjeli jsme do areálu Černé louky. Již na první pohled dle procházejících "obyvatel" mi bylo jasné, proč se jí říká "Černá". Lenka vyhlídla parkoviště a zaparkovala, já si mezitím představoval ty krásné kosmánky a ostatní živočichy a těšil se na okamžik večera, kdy je budu zpracovávat ve svém PC.

Parkovali jsme u takové budovy, která na první pohled volá po údržbě. Vedle nás parkovala nějaká dodávka, která volala spíše již po šroťáku. Nevšiml jsem si bohužel nápisu na dveřích oné dodávky www.akvarium-ostrava.cz.

Při podrobnějším pohledu na chátrající pavilon jsem si všiml cedule.

Obrazek

Už ta budova, cedule, prostředí a nikde žádný živáček mi mohla napovědět, že to bude zklamání, ale co, když jsme už tady, jdeme se tam podívat.

Vešli jsme do dveří a byl to více než šok. Bohužel šok zklamání a hrůzy. Smrad, bordel, děs. Podívali jsme se s Lenkou na sebe, prošli kolem něčeho co připomínalo pokladnu s cedulkou 80,-Kč vstupné za osobu. Chvíli poté se vynořila odněkud ze tmy nějaká osoba a trvala na 160,- Kč za dva dospělé. Mi se v tu chvíli vybavil ten nápis na té ceduli  "spoustu dalších exotů" a zamyslel se nad tím, co tím autor myslel.

Chvíli jsem lapal po dechu a snažil se vysbírat poslední molekuly kyslíku. Hned za vstupem bylo terárko, řeknu lidově, s krokodýlem. Sklo sprasené zevnitř tak, že jsem nevěděl, co tam je. Chtěl jsem se otočit a jít pryč. Neměl jsem chuť ani vytahovat foťák.

Naproti byli opičáci. Prostředí velmi ponuré, špatně osvětlené. Sklo opět sprasené, snad nevidělo údržbu od doby založení.

Obrazek

 

 Za rohem byli kosmánci. Bylo to takové noční focení, nepoužívám blesk, zářivka co jim tam svítila, neviděla novou trubici asi od data své výroby a mám pocit, že to byly asi nějaké prototypy. Sklo zapatlané, neudržované, na zemi ležel nějaký ten piškot. Přes terárko položená větev a provaz. Takový celkem ponurý obraz, nic veselého.

Obrazek

 

 Na zemi kus hadice, zbytek trubky, vedle nějaké staré harampádí. Prostor opravdu úžasný a útulný.

Obrazek

 Prostor pro návštěvníky

Obrazek

 

 Opičáci měli malé opičátko, drželo se jako klíště. Na webu o kosmáncích jsem četl, ať lidé zváží jejich nákup. Jsou to celkem nároční tvorečci, vyžadují pravidelnou stravu a je potřeba se o ně starat. Tady mi to ovšem připadalo úplně jinak.

Obrazek

Obrazek

 

Vedle kosmánku akvárko s rybkama. Pohled na ně a pohled jejich na mně byl oboustranně smutný. Prázdné akvárko, bez rostlin, bez všeho a v něm rybky s plísní v očích. Opravdu výstavní záležitost.

Obrazek

 

Hned vedle další, rybky se držely u hladiny a lapaly asi po vzduchu. Filtr jim nejel, na hladině snad už plavala plíseň nebo nějaký bordel. Další smutný pohled.

Obrazek

 

U dalšího akvárka velký pokrok. Dva kusy plastové hrůzy v podobě růžové rostlinky. (To třetí je odraz ve skle).

Obrazek

 

A tak to pokračovalo dál a dál. Měl jsem pocit, že údržba zde snad neprobíhá vůbec.

Obrazek

 

Voda kalná tak, že jsem musel hledat, co se tam nachází.

Obrazek

 

Mezitím vším se nacházel papoušek. Byla u něj cedule - mluvím "česky, polsky, německy". Nemluvil vůbec. Smutně se díval a mluvily jeho oči. Dobře si to tady prohlédni a předej dál. Chtěl bych odsud co nejrychleji pryč a ne asi jen já.

Další kousky jsem raději ani nefotil. Byla tam taková tma, že při nastaveném ISO 6000 a cloně 2.8 vycházely časy 1/15, což nemělo smysl.

Vyšel jsem s Lenkou ven, zkonstatovali jsme, ještě že jsme s sebou nevzali holky a já chtěl kartu z foťáku zformátovat. Nakonec jsem si vzpomněl na slib, který jsem dal opeřenci a ne jen jemu. Něco málo o tom napíšu a pošlu mezi lidi. Třeba se najde někdo, kdo takovým vystavovatelům vysvětlí, že tudy cesta nevede.

 Doufám, že některé exoty naší planety ve svém životě nepotkám, rád bych zůstal bezúhonný.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-(

(Ivka, 21. 7. 2012 18:35)

Od te doby co odtamtud odesel osetrovatel zvirat Jiri Celouch to jde viditelne od 10 k 5.

....

(Petra, 10. 7. 2012 13:49)

Dobrý den,je to mazec řekla bych,že ten člověk na to asi nemám moc času po tom co píšete.Já jsem tam byla před rokem a nebylo to tam tak strašné,každopádně můj názor je ten,že ty zvířata asi nezanedbává nějak úplně moc protože já osobně miluji kosmánky a vím jak je těžké je chovat a vím,že rozmnožování taky není jen tak a myslím si,že pokud by se měli nějak špatně tak asi nemají mládě a druhá věc já vím,že akvárium vypadá lépe když jsou tam i nějaké kytky,ale taky vím,že jsou ryby které kytky žerou a neuděláte stím nic,bylo by dobré aby tam zašel nějaký chovatel a ten řekl svůj názor.

Hrůza,děs a nebohá zvířata

(Jarmila, 8. 7. 2012 19:37)

Je to otřesné! Kdo bude potrestán?

Re: Hrůza,děs a nebohá zvířata

(Katka, 9. 7. 2012 20:25)

Panebože a já se tam nedávno chtěla jet podívat, ještěže jsme nejeli, děkuji za článek a mělo by se to dostat do rukou ochránců zvířat, ať jim to tam zavřou a odeberou všecka zvířata :o(

hororové?

(Marie, 9. 7. 2012 13:26)

Nejhorší je když někdo zapomíná že ty prachy co dostane mu vydělávají živí tvorové.Místo aby dbal atˇto trvá dlouho tak jim jen připraví dlouhé trápení.Takovým bych ani korunu nedala.Navíc to rve srdce protože jak se ti tvorečci můžou bránit.

pošli to dál

(Iva, 9. 7. 2012 10:10)

Jardo, pošli to prosím dále, ať to vidí více lidí a na správných místech, rve mi to srdce a bohužel ta zvířata se neumí bránit.

Zavřít ...

(Jirka M, 9. 7. 2012 8:50)

připadá mi , že je to v rekonstrukci, pak by měli ale mít zavřeno, nebo je to velký tunel a měli by zavřít majitele.

chtěl jsem tam jít

(       =^.  . ^=, 8. 7. 2012 23:43)

takže spoustu exotů naší planety neuvidím !!!!

to bolí :'(

(Jana M, 8. 7. 2012 22:19)

to opravdu zabolelo... Jaroušku na krásné kosmany přijeď do Terária Praha ;) vezmu Tě tam...

Hrozné...

(Jana, 8. 7. 2012 21:44)

Proč si takoví lidé pořizují zvířata? Jen proto, aby si vydělali 80 Kč?

Co s nema

(Martin, 8. 7. 2012 21:13)

To je zase jednou neco. Co s tim provedem to se musi zakazat koho tam posleme?.. 51JI6

opravdu děs.

(lichoocko, 8. 7. 2012 20:20)

Jardo je moc dobře že jseš tak všímavý!
Opravdu by někteří zodpovědní měli dostat pár facek a nebo by se pozice měli vyměnit.

Na takové "chovatele" klacek :-(

(Monika, 8. 7. 2012 19:39)

to je opravdu děs...asi by pomohlo víc všímavých lidí,ale takových je bohužel málo. :-(