Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ryba loví myš

15. 11. 2010

V rámci rekonstrukce domu bude vybudováno i nové posezení - kavárna. Rozhodl jsem se, že v tomto posezení nemůže chybět akvárko. Akvárko s okrasnými rybičkami, aby si to někdo nevysvětlil tak, že si tam něco uloví a nejlépe za syrova "sežere", jak je zvykem u asiatů.

Začal jsem shánět informace ohledně mořských akvárek a narazil na Ondru, který je zaměstnancem ZOO Ostrava a má takové věci pod palcem. Dal jsem s ním řeč a byl překvapen kolik toho o rybkách ví. V tu chvíli mi bylo jasné, kdo bude dodavatelem a poradcem co se týče akvárka .

Ondra, i když má v práci co dělat, aby vše stihnul, vyšetřil chvilku času a pozval mně na návštěvu, ať vidím, co taková akvárka obnáší. Dostal jsem se do prostor, kam se běžný návštěvník ZOO nedostane a byla mi poodhalena některá zákoutí technických prostor pro provoz nádrží. Má zkušenost byla jen s akvárkem do velikosti cca 200 litrů. Zde jsem viděl techniku "starající" se o nádrže až 8.000 litrů. Nestačil jsem se divit.

Ondra mně zavedl do svého království, kde má nádherné mořské akvárko, v něm krásné korály, sasanky a rybky. Hrálo všemi barvami. Bohužel jsme měli málo času a na prohlídku toho bylo víc než dost. S focením se moc nepočítalo. Naštěstí jsem si s sebou zrcadlovku vzal, ale neměl jsem odvahu vytáhnout blesk. V krátké pauze přednášky, kterou jsem absolvoval, jsem si narychlo cvaknul pár rybek.

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

 

Nevěděl jsem co dřív, jestli obdivovat akvárko a rybky a nebo se snažit něco fofrem vyfotit. Časy vycházely příliš dlouhé, ostření moc nešlo a času na focení bylo přiliš málo .

Než jsem se stihl rozkoukat, Ondra už klepal na hodinky, že je čas se posunout dál. Klidně bych u toho akvárka vydržel pár hodin, neměl bych s tím problém . Litoval jsem, že jsem si nevzal stativ a objektivy s větší světelností EF 100 f/2.8 a EF 50 f/1.2. Už jsem ve své mysli viděl panoramatickou fotku a krátký filmeček přenádherných rybek.

Ondra mi ukázal, co taková legrace obnáší z hlediska technického zázemí a v tu chvíli mi bylo jasné, že na to tak rychle, ne rychle, ale ani v dohledné době několika mnoha let nenapodnikám. Budu se muset spokojit se sladkovodním akvárkem .

Pokračovali jsme v prohlídce tajných zákoutí ZOO. Dalším místem byla Ondrova "pracovna". Velké množství akvárek a v něm ještě větší množství rybek. Na focení jsem absolutně neměl čas, hodiny běžely příliš rychle.

U jedné nádrže jsem se přeci jen pozastavil, byla v ní želva, taková sympaťačka a u ní ryba velikosti kapříka. Pohlédl jsem na Ondru a vznesl dotaz, zda-li je želva agresivní, byl jsem odhodlán strčit ruku do nádrže a želvu trošku pozlobit. Ondra prohlásil, že želva ani ne, ale ta ryba mi to asi neumožní. V duchu jsem si říkal, že ryba je mně celkem ukradená, tuto velikost vidím a snad není problém uhnout. Ondra se usmál a vysvětlil mi, že tato rybka se živí žábami, ptáky a nepohrdne ani myškou. Na důkaz toho tam jednu šoupnul. Očekával jsem plavecký závod myšky a rybky a pak nějaký ten souboj. Bohužel to byl takový fofr, že 5D se nějak nestihlo ani vzpamatovat, mé oko už vůbec ne. Jediné co jsem si v té chvíli uvědomil, bylo to, že mít tam prst, tak nestihnu ani zareagovat a byl bych hryznut.

Ryba mi vzhledově připadla jako celkem líný a nepohyblivý tvor. Vystřelila neskutečnou rychlostí.

Obrazek

 

Byl to jen zlomek sekundy, o nějaké sérii snímku jak chytá myšku, jsem si mohl nechat jen zdát. Ta příšera to stihla mezi prvním a druhým snímkem. Ježíšek mi asi bude muset nadělit rychlejší foťák a Ondra mne pozvat znovu .

Na dalším snímku už měla myška v očích smutný pohled.

Obrazek

 

Nějaká teorie o tom, že si přenastavím foťák na vyšší ISO byla taky zcestná, rybka nemá pro fotografy pochopení a nehodlala brát v úvahu, že až tak rychle mi to nejde.

Nechal jsem foťák nastavený jak je a cvakl ještě jeden snímek. Bohužel jsem tam měl záklaďák EF 24-105 f/4.0, ne že by to byl špatný objektiv, ale pro tuto situaci mu ta světelnost prostě chyběla.

Obrazek

 

Ondro, díky ti za ukázku, poučný výklad a poodhalení techniky, o které jsem neměl žádné povědomí. Bylo to pro mne nádherné, i když jen chvilkové odreagování od současných starostí a obrovský zážitek. Ještě jednou díky.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dost dobré..

(Dáša, 17. 11. 2010 9:58)

Jardo, i tak se ti to moc povedlo a doufám,že mě taky poučíš. Dáša